Забележителности около Приморско

Лъвската глава

Древни градове, мистични храмове и величествено скално образувание са само част от разкритите край Приморско забележителности...


За "Ропотамо"


На 50 километра от град Бургас в близост до гр.Приморско и на 15 км от гр. Созопол се крие един девствен свят от лонгозни гори, пясъчни дюни и блатни цветя. Тук се намира резерватът „Ропотамо”, обявен за такъв през 1940г. Той се простира от двете страни на едноименната река върху 1000 ха площ. В състава му влизат по-малките резервати: „Аркутино”- блато-лагуна с богати растителни видове, „Змийски остров”- известен с кактусите си и змиите, „Морски пелин”- по името на билката морски пелин, която вирее тук и се използва във фармацията, и „Водни лилии”- обхваща своеобразна лилиева градина в старото речно корито.
Река Ропотамо е дълга 50 км и е се образува от реките Росенска и Церовска, извиращи от Странджа. Горното й течение е сладководно, а с приближаването й към морето става соленоводно. Обвитите в сочна зеленина брегове се редуват с пясъчни дюни и интересни скални образувания. Тук в долното течение речните води се спокойни и дълбоки, на места образуват тучни ливади и мичурища, обрасли с тръстика, перуники и лиани. Малко преди устието на Ропотамо бреговете й оформят живописен лиман, заобиколен от лонгозни гори и множество увивни растения. В по-плитките участъци край брега и близо до речните езера растат нежни водни лилии, перуники и тръстика.
В резерват”Ропотамо” се намират много редки животински и растителни видове, някои от които са включени в Червената книга на България. Установено е тукашното местообитание на 226 вида птици, между които: бекаси, чинки, дроздове, гривести и речни рибарки, дъждосвирци, диви гъски, пойни и неми лебеди, чапли, пеликани, патици, морски орли, ястреби, лешояди и др. Оттук минава и източноевропейският път на прелетните птици „Виа Понтика”. Скалите и пясъчните дюни са убежище на различни влечуги: шипобедрената и шипоопашатата костенурка, леопардов, ивичест и вдлъбнаточел смок, смок-мишкар и гущери, а по мочурливите места се срещат няколко вида жаби, водни костенурки, сива и жълтогуша водна змия и тритони. От бозайниците са регистрирани 50 вида: благороден елен и лопатар, сърни, муфлони, видри, лисици, чакали и др. За съжаление статутът на това защитено място не спира бракониерството, заради което мечката, рисът и тюленът монах вече са изчезнали от този район.
Около 18 % от цялата флора на страната, т.е. 600 вида висши растения, се срещат в „Ропотамо”: бряст, ясен, мекиш, клен, върба , черна елша, обикновен габър, обикновен повет, леска, смрадлика, бръшлян, мъждрян, бук, дъб, хагерово лале, блатно кокиче, водна лилия, пясъчна лилия. Тук се пазят около 11% от растителните видове, включени в Червената книга на България.
Всички тези природни богатства, съхранени в приказното ропотамско крайбрежие, могат да се видят отблизо с лодка по реката, разбира се срещу съответно заплащане. Друга възможност за опознаване на околността е възможна от 2003г., когато тук е открит посетителски център, оборудван със зала за демонстрации и достъп до пълна информация за района на резервата.
Край р. Ропотамо се извисяват много причудливи скали, вдъхновявали човешкото въображение столетия наред. Най-популярна измежду тях е т.нар. Лъвска глава, която е обявена за природен феномен през 1947г. Всъщност това са множество скални късове, които оформят образа на лъвска глава в профил. Съществуват няколко поверия за този скален масив, приличащ на египетски сфинкс. Според едно от тях на върха на скалата се намира дълбок кладенец, в който е затрупано златно съкровище. То било скрито тук от прочутия хайдутин Вълчан войвода, който примамил натоварен със злато турски кораб в устието на реката и го подпалил. На името на този войвода е кръстено калето, където се намира Лъвската глава – Вълчаново кале.
Според някои археолози пък тук се е намирала тракийската крепост Ранули, а скалният лъв е бил нейн пазител. Намерените останки от крепостни стени и от средновековна църква дават основание на археолозите да смятат, че тук наистина е имало древна крепост, надстроявана от византийци и българи.
До самия скален феномен се стига трудно, но чудесна гледка към него се открива от реката.
От по-малките резервати, съставляващи „Ропотамо”, най-забележителен и привлекателен за туристите е „Аркутино”. Той носи името на прилежащото му блато-лагуна Аркутино (или Меча лапа), което е получено вследствие на потъване на част от морския бряг. Тук се намира една от най-чистите и девствени плажни ивици, която обаче е застрашена от настъпателното застрояване. Тази плажна ивица служи като граница между блатото и морето, а коритото на р. Ропотамо е отделено от високи крайбрежни дюни. Водни лилии покриват повърхността на сладководното блато, а между папура и тръстиките се прокрадват блатни ириси, лебеди и чапли. В източния му край са изградени дървен мост и наблюдателна площадка за туристите. Блатото и лонгозната гора около него са обявени за ботанически резерват през 1962 г.
*лонгозна гора – има многоетажна структура с различен състав на растителните видове, подобна е на екваториалните гори; най-характерната нейна особеност е наличието на лиани.
Резерват "Ропотамо" е с площ 1 000 ха и се простира около двата бряга на река Ропотамо.В парка обитават редки птици, диви свине, сърни, елени и др. Резерват "Ропотамо" включва в себе си няколко по- малки резервата: резерват "Водни лилии", резерват "Змийския остров", резерват "Аркутино" и резерват "Морски пелин". В резервата "Змийския остров" са защитени няколко вида кактуси. Там има изобилие от птици и змии. Змийският остров с площ от 10 дка, известен с кактусите в които гнездят много птици. Змийският остров е малък остров, носещ още името Св.Тома, на когото е бил посветен намиралият се на него параклис. Според легендата тук са били заровени пиратски съкровища. Островът е основно претършуван и разровен, но изглежда освен змиите, на него не е останало нищо друго.
Посещавайки резервата "Ропотамо", ще можете да се докоснете до чиста и непокътната природа, да се насладите на нейното великолепие. Флората и фауната включват редки и застрашени от изчезване видове, което го прави природен комплекс с международно значение.

  
 »

Крепостта Урдовиза


   На 35км от Созопол, непосредствено до курортното градче Китен се намират останки от крепостта Урдовиза. Корена на името идва от древна Тракия, което дава основание да се предполага, че това са останки от древно тракийско селище. Потвърждение на тези твърдения са и намерените находки от каменни котви, керамика от бронзовата епоха, части от римски съдове. Край Китен са намерени и останки от надгробен камък – с гръцки надпис от V век преди новата ера. Най-старите находки са намерени в южния залив на Китен. Те датират от 2500-1500 г.пр.хр. В края на 19 век крепостта е била все още запазена, според археолози стената е била около”100 разкрача”. В непосредствена близост до крепостната стена са намерени и останки от еднокорабна църква, както и останки от кюпове, издълбани в скала.Според древна легенда, Зевс имал връзка с една простосмъртна женя. От тази връзка му се родили три дъщери – Сиза, Агата и третата Виза. Когато един ден Зевс се ядосал и прогонил дъщерите си, всяка една от тях основала по едно селище. Сиза – Созопол, Агата – Ахтопол и Виза – основала Урдовиза. Не е ясно кога е издигната крепостната стена, но не е по-рано от XII век.

  
 »


Времето
в
Приморско

14 °C

Частична облачност

вятър 22 км/ч

2024-04-20 8 | 10 °C
2024-04-21 5 | 17 °C
2024-04-22 11 | 17 °C
2024-04-23 11 | 16 °C

Температура на водата

13 °C